Jak przetrwać zawody sportów walki bez obrażeń

Jeśli szukasz wskazówek, jak przetrwać zawody sportów walki bez nabawienia się kontuzji, to trafiłeś we właściwe miejsce. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym wojownikiem, te wskazówki pomogą Ci przygotować się do wszelkich nadchodzących walk. Dowiesz się o samoobronie, właściwym sposobie dochodzenia do siebie po kontuzji oraz o tym, jak ważna jest znajomość dominującej ręki przeciwnika.

MMA

Pytanie brzmi: jak przetrwać walkę nie odnosząc obrażeń? Wiąże się to z dużą ilością ciężkiej pracy i poświęcenia z Twojej strony. Dodatkowo wymaga to trochę czasu i zabawy. Jeśli chcesz wiedzieć, jak przetrwać walkę bez zranienia, będziesz musiał nauczyć się, co działa, a co nie. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zrobić to dobrze.

Na początek musisz być przygotowany na ciosy. Podczas gdy twój trener lub sparingpartner może pomóc ci przygotować się do walki, musisz wziąć odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo. Używanie jakiejś formy ochronnej wyściółki to dobry początek. Kolejnym jest noszenie kasku. Mądrze jest również nosić maskę. Otrzymanie ciosu nie jest dla osób o słabym sercu.

Możesz być zaskoczony, wiedząc, że sporty walki są rzeczywiście dość niebezpieczne. W rzeczywistości, UFC ma wskaźnik kontuzji, który wynosi aż 40%. Na szczęście UFC podejmuje pewne działania, aby zapobiec kontuzjom, w tym nowy program treningowy, który ma na celu utrzymanie świeżości i wolnego od urazów zawodników. W tym celu UFC wprowadziło najbardziej wszechstronne i rygorystyczne standardy medyczne w branży. Tak więc, jeśli planujesz ustawić się w oktagonie, upewnij się, że masz najlepszy sprzęt możliwy.

Muay Thai

Jeśli planujesz wziąć udział w zawodach sportów walki, będziesz chciał wiedzieć, jak uniknąć kontuzji. Sporty walki takie jak Muay Thai i Mieszane Sztuki Walki (MMA) są sportami pełnokontaktowymi, co oznacza, że polegają na rzucaniu i uderzaniu przeciwnika. W przeciwieństwie do innych form sportu, mogą one powodować poważne obrażenia.

Najlepszym sposobem na uniknięcie kontuzji jest rozgrzewka. To rozluźni ciało i poprawi wydajność psychiczną. Będziesz także chciał ćwiczyć bezpieczną technikę kopnięć. Źle wykonane kopnięcie może spowodować złamanie nogi lub czek.

Oprócz aktywności fizycznej, będziesz musiał przygotować się do turnieju. Obejmuje to uzyskanie odpowiedniej ilości snu. Niedobór snu jest szkodliwy dla twojej wydajności psychicznej i fizycznej.

Innym kluczowym punktem jest podjęcie tygodnia odpoczynku przed walką. Po długim dniu treningu, musisz dać swojemu ciału szansę na odzyskanie sił.

Jednym z najczęstszych rodzajów urazów w walkach, w których będziesz uczestniczyć, jest wstrząs mózgu. Czterech na sześciu fighterów zgłosiło, że doznało wstrząsu mózgu, który wpłynął na ich późniejsze walki lub treningi.

Inne powszechne rodzaje urazów w walkach to cięcia lub rany. Są one bardziej powszechne u zawodowych fighterów. Jednak są one również bardzo powszechne wśród amatorów.

Pomimo tych powszechnych urazów, większość fighterów, którzy zgłosili kontuzję, nie postrzegała jej jako mającej wpływ na wynik walki. Prawie dwie trzecie (66,7%) nie opuściło żadnego treningu z powodu kontuzji.

Samoobrona

Nie jest tajemnicą, że sporty walki mają złą sławę ze względu na kontuzje. Oprócz zwykłych podejrzanych, fighterzy są również narażeni na wstrząsy i krwawienia mózgowe, dwa z bardziej powszechnych rodzajów obrażeń. Na szczęście większość sportowców walki używa protokołu RICE, aby złagodzić te zagrożenia.

Chociaż nie jest to pierwsza rzecz, o której myślisz, gdy chodzi o walkę, solidne kopnięcie może uratować ci życie, zwłaszcza jeśli próbujesz uniknąć szczęk śmierci. Jeśli jednak nie masz odpowiedniej techniki, możesz skończyć z udem w kratkę. W prawdziwym świecie najlepiej jest nosić ochraniacze.

Podczas gdy sporty walki mają swoje wady, dobrą wiadomością jest to, że mają tendencję do zabawy. Nie wspominając o tym, że są dobrym sposobem na zdobycie trochę ćwiczeń w procesie. Dobrze zaokrąglona rutyna może pomóc poprawić ostrość umysłu i samodyscypliny, dwa czynniki, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w każdym przedsięwzięciu.

Istnieje wiele sposobów, aby uniknąć kontuzji w pierwszej kolejności. Niektóre z najważniejszych obejmują posiadanie solidnego i zdyscyplinowanego reżimu treningowego. Będziesz także chciał skorzystać z silnego systemu wsparcia, takiego jak rodzina lub przyjaciele, którzy mogą zaoferować wsparcie moralne, a także lekarz, który rozumie niuanse tego sportu. Na przykład, jeśli masz do czynienia z poważną dolegliwością, nie bój się poprosić o radę.

Ustal, która ręka jest dominująca u napastnika

Sztuka przetrwania zawodów sportów walki bez odniesienia obrażeń polega na zlokalizowaniu słabych punktów napastnika i zorientowaniu się, której ręki najprawdopodobniej użyje, by cię zaatakować. Dobrym pomysłem jest również obserwowanie swojego otoczenia i środowiska. Pomoże to dać ci przewagę w ringu. Dobrym planem jest trzymanie kciuka zawsze po zewnętrznej stronie palców.

Jeśli masz czas i cierpliwość, możesz również studiować anatomię swojego przeciwnika i poznać mocne i słabe strony każdego z nich. Na przykład, jeśli twój przeciwnik ma dużą głowę, możesz chcieć uniknąć kopania go w twarz. Innym rozważaniem jest to, że nie chcesz pounce na niego z kolanem, podczas gdy on się broni.

Odzyskać po kontuzji

Jeśli szukasz informacji o tym, jak odzyskać zdrowie po kontuzji w zawodach sportów walki, istnieje kilka zasobów, które mogą ci pomóc. Należą do nich specjaliści od rehabilitacji, specjaliści medyczni, fizykoterapeuci, trenerzy sztuk walki i trenerzy fitness. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z traumatycznym lub drobnym urazem, istnieją sposoby, aby poprawić swój powrót do zdrowia.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić jest opracowanie planu działania. Musisz mieć zrozumienie konkretnych objawów, których doświadczasz w wyniku urazu i czy są one rzeczywiście poważne, czy nie. Istnieją różne testy, które możesz wykonać, aby pomóc określić, czy jesteś we wczesnym stadium zdrowienia, czy też masz zaawansowane stadium tego stanu. W zależności od poziomu uczestnictwa i konkretnego sportu, w którym bierzesz udział, testy mogą się różnić. Istnieją jednak pewne testy, które zostały zatwierdzone jako obiektywne miary sprawności funkcjonalnej.

Najczęstsze urazy u sportowców uprawiających sporty walki to ból dolnej części pleców, skręcenie kostki, ból biodra i ból kolana. Podczas gdy te są oczywiste, inne urazy mogą wystąpić, takie jak zapalenie łąkotki lub nadwyrężenie łokcia, przewlekły whiplash lub postconcussion headaches. Masaż jest również skuteczną metodą pomagającą w powrocie do zdrowia po kontuzji w sportach walki. Dobry masaż może pomóc Ci złagodzić stres, którego doświadczasz podczas powrotu do zdrowia.

Ważne jest również, aby zrozumieć, że musisz wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i leczenie. Żaden sportowiec nie jest całkowicie wolny od kontuzji i zawsze najlepiej jest unikać błędów, zwłaszcza podczas powrotu do zdrowia po kontuzji.

Photo of author

Artur